top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaria Ratajczak

Baśniowe słuchowiska.

Nie jest to odkrycie współczesnych twórców, by językiem literatury, opowieści wprowadzać dziecko w świat społeczny. Zapraszam na słuchowiska inspirowane tradycyjnymi baśniami z różnych zakątków świata, które przekazują uniwersalne wartości.


Kazachska baśń o Rajskim Ogrodzie

Kazachska baśń od pierwszych chwil opowieści przekazuje nam uniwersalne wartości. Uczy o tym, jak być dobrym przyjacielem, rodzicem i dzieckiem. Dowodzi, jak cenne w życiu są postawy szczodrości i uczciwości. Pokazuje, że empatia, nie tylko w stosunku do drugiego człowieka, a do każdego stworzenia, uszlachetnia i choć czasem wpadamy przez nią w tarapaty, to w ostatecznym rozrachunku zyskujemy o wiele więcej. Finał opowieści daje pretekst do rozmowy o tym, jak ważne jest by każdy człowiek, bez względu na status ekonomiczny, miejsce, z którego pochodzi i drogę, jaką musiał przebyć, miał prawo do bezpiecznego miejsca do życia.


Po wysłuchaniu legendy może postanowicie wspólnie z Twoim dzieckiem lub grupą, z którą pracujesz, oddać się nie tylko ożywionej dyskusji, ale też wspólnej kreatywnej aktywności? A może sami wyhodujecie rajski ogród? Na dobry początek wystarczy mały, na parapecie okna. Poszukajcie cebuli i czosnku, które puszczają szczypiorek i wsadźcie je do doniczki z ziemią. Zasiejcie rzeżuchę, kiełki albo mikrolistki. Jeśli wykorzystacie przeźroczystą doniczkę, będziecie mogli obserwować, jak rozwijają się Wasze roślinki nie tylko nad ziemią, ale też pod jej powierzchnią. To świetne ćwiczenie z troski - trzeba przecież zadbać o to, by Wasz ogród miał dostatecznie dużo światła i wody.


Węgierska baśń o Świniarczyku


Czy historia Świniarczyka nie wydaje Ci się znajoma? Samotny chłopak, szukający miejsca w świecie przemierza długą drogę, by u jej kresu zawalczyć o serce księżniczki. Podczas podróży spotyka zwierzęta, którym wyświadcza przysługę, a one odwdzięczają mu się w dramatycznej chwili ciężkiej próby, której nie przeszedłby bez ich wsparcia. Zupełnie jak nasz Dratewka! Nie ten oczywiście od Wawelskiego Smoka, tylko od trzech dobrych uczynków i trzech prób czarownicy. Obie te legendy mogą być pretekstem do rozmowy na temat empatii wobec wszystkich istot żywych i refleksji, jak harmonijne współistnienie ludzi i zwierząt może przyczynić się do lepszego losu jednych i drugich. W tych opowieściach nie tylko zwierzęta potrzebują troski człowieka, ale i człowiek nie może obyć się bez ich obecności.


Pamiętasz spragnione gołębie? Przygotujcie poidełko dla ptaków lub karmnik. Poszukajcie inspiracji w internecie i wykonajcie własny projekt. W podstawowej wersji wystarczy Wam plastikowa butelka. Dobrej zabawy!


Perska legenda o Kogucie Ipie


Koguty często goszczą w baśniach i legendach. Czy to za sprawą kolorowych piór i czerwonego grzebienia, wyróżniających ich spośród innych ptaków z wiejskiego podwórka? A może ze względu na butę, którą często przypisują im ludzie? Tym razem w opowieści występuje ptak piękniejszy, pochodzący wprost z raju i to jeszcze obdarzony niebiańskim głosem. A to jednak kogut, spacerujący po ogrodzie i swojsko piejący, a nie śpiewający ptasie arie, zostaje bohaterem. Zwierzę być może niepozorne i w naszej tradycji często wpisane jednak w sferę przyziemną, bliską prostemu życiu, posiada szczególny dar i wyjątkową odpowiedzialność. Zdobywa się na poświecenie i rezygnuje z własnego szczęścia, dla dobra bliskich i ukochanego królestwa.


Po wysłuchaniu opowieści wybierzcie się na wieczorny spacer. Widzicie na księżycu cień koguta, rajskiego ptaka i czarodzieja? A może jednak dostrzegacie tam Pana Twardowskiego? Impresję nocnego niebo możecie też przedstawić na papierze. Świetnie sprawdzi się do tego czarna kartka, suche pastele, a może też brokatowy klej, tiul imitujący unoszącą się mgłę lub kłęby waty, zakrywające gwiazdy zasłoną chmur... Ogranicza Was tylko wyobraźnia.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Polityka

bottom of page