Szukaj
  • Maria Ratajczak

Baśniowe słuchowiska.

Nie jest to odkrycie współczesnych twórców, by językiem literatury, opowieści wprowadzać dziecko w świat społeczny. Zapraszam na słuchowiska inspirowane tradycyjnymi baśniami z różnych zakątków świata, które przekazują uniwersalne wartości.


Kazachska baśń o Rajskim Ogrodzie

Kazachska baśń od pierwszych chwil opowieści przekazuje nam uniwersalne wartości. Uczy o tym, jak być dobrym przyjacielem, rodzicem i dzieckiem. Dowodzi, jak cenne w życiu są postawy szczodrości i uczciwości. Pokazuje, że empatia, nie tylko w stosunku do drugiego człowieka, a do każdego stworzenia, uszlachetnia i choć czasem wpadamy przez nią w tarapaty, to w ostatecznym rozrachunku zyskujemy o wiele więcej. Finał opowieści daje pretekst do rozmowy o tym, jak ważne jest by każdy człowiek, bez względu na status ekonomiczny, miejsce, z którego pochodzi i drogę, jaką musiał przebyć, miał prawo do bezpiecznego miejsca do życia.


Po wysłuchaniu legendy może postanowicie wspólnie z Twoim dzieckiem lub grupą, z którą pracujesz, oddać się nie tylko ożywionej dyskusji, ale też wspólnej kreatywnej aktywności? A może sami wyhodujecie rajski ogród? Na dobry początek wystarczy mały, na parapecie okna. Poszukajcie cebuli i czosnku, które puszczają szczypiorek i wsadźcie je do doniczki z ziemią. Zasiejcie rzeżuchę, kiełki albo mikrolistki. Jeśli wykorzystacie przeźroczystą doniczkę, będziecie mogli obserwować, jak rozwijają się Wasze roślinki nie tylko nad ziemią, ale też pod jej powierzchnią. To świetne ćwiczenie z troski - trzeba przecież zadbać o to, by Wasz ogród miał dostatecznie dużo światła i wody.


Węgierska baśń o Świniarczyku


Czy historia Świniarczyka nie wydaje Ci się znajoma? Samotny chłopak, szukający miejsca w świecie przemierza długą drogę, by u jej kresu zawalczyć o serce księżniczki. Podczas podróży spotyka zwierzęta, którym wyświadcza przysługę, a one odwdzięczają mu się w dramatycznej chwili ciężkiej próby, której nie przeszedłby bez ich wsparcia. Zupełnie jak nasz Dratewka! Nie ten oczywiście od Wawelskiego Smoka, tylko od trzech dobrych uczynków i trzech prób czarownicy. Obie te legendy mogą być pretekstem do rozmowy na temat empatii wobec wszystkich istot żywych i refleksji, jak harmonijne współistnienie ludzi i zwierząt może przyczynić się do lepszego losu jednych i drugich. W tych opowieściach nie tylko zwierzęta potrzebują troski człowieka, ale i człowiek nie może obyć się bez ich obecności.


Pamiętasz spragnione gołębie? Przygotujcie poidełko dla ptaków lub karmnik. Poszukajcie inspiracji w internecie i wykonajcie własny projekt. W podstawowej wersji wystarczy Wam plastikowa butelka. Dobrej zabawy!


Perska legenda o Kogucie Ipie


Koguty często goszczą w baśniach i legendach. Czy to za sprawą kolorowych piór i czerwonego grzebienia, wyróżniających ich spośród innych ptaków z wiejskiego podwórka? A może ze względu na butę, którą często przypisują im ludzie? Tym razem w opowieści występuje ptak piękniejszy, pochodzący wprost z raju i to jeszcze obdarzony niebiańskim głosem. A to jednak kogut, spacerujący po ogrodzie i swojsko piejący, a nie śpiewający ptasie arie, zostaje bohaterem. Zwierzę być może niepozorne i w naszej tradycji często wpisane jednak w sferę przyziemną, bliską prostemu życiu, posiada szczególny dar i wyjątkową odpowiedzialność. Zdobywa się na poświecenie i rezygnuje z własnego szczęścia, dla dobra bliskich i ukochanego królestwa.


Po wysłuchaniu opowieści wybierzcie się na wieczorny spacer. Widzicie na księżycu cień koguta, rajskiego ptaka i czarodzieja? A może jednak dostrzegacie tam Pana Twardowskiego? Impresję nocnego niebo możecie też przedstawić na papierze. Świetnie sprawdzi się do tego czarna kartka, suche pastele, a może też brokatowy klej, tiul imitujący unoszącą się mgłę lub kłęby waty, zakrywające gwiazdy zasłoną chmur... Ogranicza Was tylko wyobraźnia.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Polityka